I chodzi tu przede wszystkim o kontrolę bezpieczeństwa ruchu wewnątrz budynku. Dotyczy to w szczególności dużych powierzchni magazynowych, gdzie w jednym miejscu zgromadzone są tysiące regałów z milionami produktów, a wśród nich krążą wózki widłowe, pojazdy mechaniczne oraz pracownicy, krzątający się w pocie czoła, realizując zadania. Stały widok w niemal każdym magazynie. Aby praca szła sprawnie, ważne są barierki magazynowe, które służa nie tylko do zwiększania bezpieczeństwa tego specyficznego miejsca pracy.
Dla zabezpieczenia miejsc
Barierki magazynowe mają szereg zastosowań, jednak najważniejszym jest oczywiście ochrona – głównie zdrowia i życia pracowników. Dlatego mogą one służyć przede wszystkim do wydzielania miejsc niebezpiecznych np. odgradzania tymczasowo powstałego uszkodzenia w podłodze, czy regałach. Wówczas montowane są na czas określony. Te barierki mogą być nieco gorszej jakości
Dla zabezpieczenia newralgicznych miejsc
Natomiast w przypadku, gdy w magazynie istnieją miejsca na stałe niebezpieczne, dobrze zastosować barierki magazynowe metalowe, o silnej konstrukcji. Co więcej, warto zainwestować w barierki magazynowe mocowane do podłoża na tzw. kotwy. Są one stabilne, zabezpieczają nie tylko przed wejściem, ale nawet przed wyrwaniem. Kolejną ich zaletą jest to, że dzięki kotwom łatwo jest wymienić jedynie poszczególne elementy, a nie od razu całe barierki magazynowe (oczywiście w przypadku uszkodzenia jednej z ich części).
Dla zabezpieczenia regałów
W tym przypadku idealne mogą okazać się barierki magazynowe trójnożne, gdyż zabezpieczą dojście do danego regału z dwóch stron (z boku i z przodu lub z tyłu regału). Również mogą być wykonane z niemal niezniszczalnej stali oraz mocowane na kotwy, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie.
Dla organizacji ruchu
Barierki magazynowe zawłaszcza trójnożne mogą być idealnym rozwiązaniem usprawniającym organizację ruchu na dużych powierzchniach magazynowych. A właściwa organizacja jest kluczem do bezpieczeństwa pracowników.